2022 Ultimate Orienteer #3 – Individual Relay, Ft. Steilacoom


ULTIMATE ORIENTEER

April 23, 2022 - Event Page

Meet Director: Ing Uhlin
Course Designer(s): Peter Golde
Check-in: Stuart Bradshaw, Tim Potter
Start/transition setup: John Brady, Julia Morse, Cheri Sibthorp
Newcomer Instruction: Mike  Schuh, John Brady
Start: Peter Golde, Ing Uhlin
Epunch: Debbie Newell, Ing Uhlin
Cleanup: Julia Morse
Control Pickup: Joel McCulloch, Vicki Morella, Barto Pestarino, Mike Schuh

Thank you to all volunteers for helping make this event a success!

Event Classes

Beginner

Intermediate

Short Advanced

Long Advanced Group

16 under Female

16 under Male

18 under Male

20 under Female

Female 50+

Male 50+

Male 70+

Open Female

Open Male

Loop Times

Beginner

Pos. Name Club Time
1 Mikhail Lavrov COC 21:49
2 Niamh O’Rourke_Group None 23:20
3 Agnes Howes None 25:32
4 Kirill Vagin COC 29:16
5 Deah Cooper_Group COC 37:40
6 Fjola Nuss_Group COC 43:58
7 Chris Weygandt_Group COC 49:15
8 Alden Cornwell_Group None 66:14

Menu

Intermediate

Pos. Name Club Time
1 Sergiy Goncharenko COC 37:52
2 Gina Nuss COC 48:55
3 Chris Ramsborg_Group COC 49:00
4 Owen Fadell CHSJROTC 49:19
5 Jase Thomas None 49:23
6 Haram Jin None 49:25
7 Brian Cornwell COC 51:20
8 Hojin Jang CHSJROTC 52:25
9 Cooper Fenberg CHSJROTC 52:27
10 Justin Long_Group None 53:19
11 Robin Nordberg COC 59:02
12 Ken Knapp COC 69:41
13 Julia Morse_Group COC 90:00
Mark Freeberg_Group COC msp 115:09

Menu

Short Advanced

Pos. Name Club Time
1 Tyler Frederickson COC 52:21
2 Michal Furmanczyk COC 56:49
3 Kate Byers-Jensen COC 77:25
4 Olga Illarionova COC 82:11
5 Rebeccah Stratton COC 93:02
6 Katie DeNiro COC 109:15
7 Abby Simcox None 111:50
Stuart Bradshaw COC msp 91:44

Menu

Long Advanced Group

Pos. Name Club Time
1 Allison Cameron_Group COC 87:22

Menu

16 under Female

Pos. Name Club Time Score
1 Sophie Howes COC 56:27 1000

Menu

16 under Male

Pos. Name Club Time Score
1 Rowan Morrella COC 33:07 1000
2 Andy Weygandt COC 49:55 663

Menu

18 under Male

Pos. Name Club Time Score
1 Ben Cooper COC 38:14 1000
2 Ben Conley COC 54:54 696

Menu

20 under Female

Pos. Name Club Time Score
1 Annika Mihata COC 70:35 1000
2 Zoe Sibthorp COC 73:07 965
3 Zariah Zosel TOC 74:38 946

Menu

Female 50+

Pos. Name Club Time Score
1 Vicki Morrella COC 58:01 1000
2 Debbie Newell COC 59:11 980
3 Nancy Devine COC 68:14 850
4 Jennifer Castelluccio COC 68:15 850
5 Ardis Dull COC 91:10 636

Menu

Male 50+

Pos. Name Club Time Score
1 Ott Toomet COC 43:49 1000
2 Christophe Delepine COC 48:51 897
3 Christian Whitmyre COC 56:32 775
4 David Enger COC 57:54 757
5 Peter Krautwald COC 58:56 743
6 Mark Castelluccio COC 59:29 737
7 Joel McCulloch COC 59:52 732
8 Greg Barnes COC 60:01 730
9 Kirk Devine COC 61:24 714
10 Mike Schuh None 79:55 548
Oleg Slyusarchuk COC dnf 101:30 0

Menu

Male 70+

Pos. Name Club Time Score
1 David Tallent COC 63:29 1000

Menu

Open Female

Pos. Name Club Time Score
1 Nina Potrebich COC 61:10 1000
2 Grace Zoppi COC 73:35 831
3 Julie Cassata COC 84:00 728
4 Alana Baxter COC 100:21 610
5 Catherine Davie COC 134:50 454
Rebecca Jensen COC msp 82:56 0

Menu

Open Male

Pos. Name Club Time Score
1 Will Enger COC 48:03 1000
2 Benjamin Brady COC 49:52 964
3 Eric Jones COC 53:13 903
4 Anton Lavrov COC 59:19 810
5 Mack Malloch COC 62:03 774
6 Bruce Christopherson COC 65:44 731
7 Andrew Schwans COC 94:13 510
8 Barto Pestarino COC 102:35 468
9 Tim Potter COC 110:13 436

Menu

Loop Times

Beginner Loop A (1.5k, 5 controls) Run order Loop time Total time
Mikhail Lavrov COC AB 10:05 21:49
Kirill Vagin COC BA 11:13 29:16
Niamh O’Rourke_Group None AB 11:24 23:20
Agnes Howes None AB 11:46 25:32
Deah Cooper_Group COC AB 14:19 37:40
Chris Weygandt_Group COC AB 21:52 49:15
Fjola Nuss_Group COC BA 22:17 43:58
Alden Cornwell_Group None BA 31:56 66:14

 

Beginner Loop B (1.6k, 5 controls) Run order Loop time Total time
Mikhail Lavrov COC AB 11:44 21:49
Niamh O’Rourke_Group None AB 11:56 23:20
Agnes Howes None AB 13:46 25:32
Kirill Vagin COC BA 18:03 29:16
Fjola Nuss_Group COC BA 21:41 43:58
Deah Cooper_Group COC AB 23:21 37:40
Chris Weygandt_Group COC AB 27:23 49:15
Alden Cornwell_Group None BA 34:18 66:14

 

Intermediate Loop A (2.6k, 7 controls) Run order Loop time Total time
Rowan Morrella COC 16 under Male BA 18:00 33:07
Sergiy Goncharenko COC Intermediate AB 21:00 37:52
Justin Long_Group None Intermediate AB 24:25 53:19
Jase Thomas None Intermediate BA 24:58 49:23
Owen Fadell CHSJROTC Intermediate BA 25:01 49:19
Haram Jin None Intermediate BA 25:04 49:25
Chris Ramsborg_Group COC Intermediate BA 25:20 49:00
Gina Nuss COC Intermediate AB 26:11 48:55
Hojin Jang CHSJROTC Intermediate AB 29:33 52:25
Cooper Fenberg CHSJROTC Intermediate AB 29:36 52:27
Robin Nordberg COC Intermediate BA 29:57 59:02
Sophie Howes COC 16 under Female BA 30:18 56:27
Andy Weygandt COC 16 under Male AB 31:08 49:55
Brian Cornwell COC Intermediate AB 31:27 51:20
David Tallent COC Male 70+ BA 35:01 63:29
Ken Knapp COC Intermediate AB 35:32 69:41
Julia Morse_Group COC Intermediate BA 47:38 90:00
Mark Freeberg_Group COC Intermediate BA msp 115:09

 

Intermediate Loop B (2.2k, 6 controls) Run order Loop time Total time
Rowan Morrella COC 16 under Male BA 15:07 33:07
Sergiy Goncharenko COC Intermediate AB 16:52 37:52
Andy Weygandt COC 16 under Male AB 18:47 49:55
Brian Cornwell COC Intermediate AB 19:53 51:20
Gina Nuss COC Intermediate AB 22:44 48:55
Cooper Fenberg CHSJROTC Intermediate AB 22:51 52:27
Hojin Jang CHSJROTC Intermediate AB 22:52 52:25
Chris Ramsborg_Group COC Intermediate BA 23:40 49:00
Owen Fadell CHSJROTC Intermediate BA 24:18 49:19
Haram Jin None Intermediate BA 24:21 49:25
Jase Thomas None Intermediate BA 24:25 49:23
Sophie Howes COC 16 under Female BA 26:09 56:27
David Tallent COC Male 70+ BA 28:28 63:29
Justin Long_Group None Intermediate AB 28:54 53:19
Robin Nordberg COC Intermediate BA 29:05 59:02
Ken Knapp COC Intermediate AB 34:09 69:41
Julia Morse_Group COC Intermediate BA 42:22 90:00
Mark Freeberg_Group COC Intermediate BA 69:57 115:09

 

Short Advanced Loop A (2.3k, 7 controls) Run order Loop time Total time
Ben Cooper COC 18 under Male BCA 17:09 38:14
Ott Toomet COC Male 50+ BAC 18:44 43:49
Peter Krautwald COC Male 50+ ABC 20:01 58:56
Christophe Delepine COC Male 50+ BCA 20:36 48:51
Greg Barnes COC Male 50+ ABC 21:04 60:01
David Enger COC Male 50+ CBA 21:32 57:54
Tyler Frederickson COC Short Advanced BCA 22:02 52:21
Michal Furmanczyk COC Short Advanced CAB 22:09 56:49
Ben Conley COC 18 under Male CAB 22:38 54:54
Jennifer Castelluccio COC Female 50+ ABC 22:39 68:15
Christian Whitmyre COC Male 50+ CAB 22:44 56:32
Mark Castelluccio COC Male 50+ ACB 22:59 59:29
Oleg Slyusarchuk COC Male 50+ ACB 23:11 msp
Kirk Devine COC Male 50+ CAB 25:12 61:24
Debbie Newell COC Female 50+ BAC 25:31 59:11
Vicki Morrella COC Female 50+ BCA 25:46 58:01
Kate Byers-Jensen COC Short Advanced ACB 27:10 77:25
Joel McCulloch COC Male 50+ BCA 27:21 59:52
Nancy Devine COC Female 50+ BAC 29:10 68:14
Mike Schuh None Male 50+ CBA 31:42 79:55
Olga Illarionova COC Short Advanced CBA 33:44 82:11
Ardis Dull COC Female 50+ CAB 36:14 91:10
Abby Simcox None Short Advanced BCA 37:33 111:50
Rebeccah Stratton COC Short Advanced ACB 38:51 93:02
Stuart Bradshaw COC Short Advanced ABC 41:37 msp
Katie DeNiro COC Short Advanced BAC 45:21 109:15

 

Short Advanced Loop B (2.5k, 7 controls) Run order Loop time Total time
Ben Cooper COC 18 under Male BCA 12:19 38:14
Ott Toomet COC Male 50+ BAC 15:31 43:49
Christophe Delepine COC Male 50+ BCA 16:47 48:51
Tyler Frederickson COC Short Advanced BCA 19:00 52:21
Joel McCulloch COC Male 50+ BCA 19:26 59:52
Vicki Morrella COC Female 50+ BCA 20:34 58:01
Ben Conley COC 18 under Male CAB 20:59 54:54
Debbie Newell COC Female 50+ BAC 21:00 59:11
Christian Whitmyre COC Male 50+ CAB 21:39 56:32
Michal Furmanczyk COC Short Advanced CAB 22:44 56:49
Mark Castelluccio COC Male 50+ ACB 23:27 59:29
Kirk Devine COC Male 50+ CAB 23:28 61:24
Peter Krautwald COC Male 50+ ABC 24:15 58:56
David Enger COC Male 50+ CBA 24:18 57:54
Greg Barnes COC Male 50+ ABC 25:14 60:01
Nancy Devine COC Female 50+ BAC 25:25 68:14
Olga Illarionova COC Short Advanced CBA 26:21 82:11
Kate Byers-Jensen COC Short Advanced ACB 30:09 77:25
Jennifer Castelluccio COC Female 50+ ABC 30:51 68:15
Mike Schuh None Male 50+ CBA 32:33 79:55
Rebeccah Stratton COC Short Advanced ACB 33:26 93:02
Katie DeNiro COC Short Advanced BAC 36:55 109:15
Ardis Dull COC Female 50+ CAB 37:06 91:10
Abby Simcox None Short Advanced BCA 49:40 111:50
Stuart Bradshaw COC Short Advanced ABC msp msp

 

Short Advanced Loop C (1.6k, 5 controls) Run order Loop time Total time
Ben Cooper COC 18 under Male BCA 8:46 38:14
Ott Toomet COC Male 50+ BAC 9:34 43:49
Ben Conley COC 18 under Male CAB 11:17 54:54
Tyler Frederickson COC Short Advanced BCA 11:19 52:21
Christophe Delepine COC Male 50+ BCA 11:28 48:51
Vicki Morrella COC Female 50+ BCA 11:41 58:01
Michal Furmanczyk COC Short Advanced CAB 11:56 56:49
David Enger COC Male 50+ CBA 12:04 57:54
Christian Whitmyre COC Male 50+ CAB 12:09 56:32
Debbie Newell COC Female 50+ BAC 12:40 59:11
Kirk Devine COC Male 50+ CAB 12:44 61:24
Mark Castelluccio COC Male 50+ ACB 13:03 59:29
Joel McCulloch COC Male 50+ BCA 13:05 59:52
Nancy Devine COC Female 50+ BAC 13:39 68:14
Greg Barnes COC Male 50+ ABC 13:43 60:01
Peter Krautwald COC Male 50+ ABC 14:40 58:56
Jennifer Castelluccio COC Female 50+ ABC 14:45 68:15
Mike Schuh None Male 50+ CBA 15:40 79:55
Ardis Dull COC Female 50+ CAB 17:50 91:10
Kate Byers-Jensen COC Short Advanced ACB 20:06 77:25
Rebeccah Stratton COC Short Advanced ACB 20:45 93:02
Olga Illarionova COC Short Advanced CBA 22:06 82:11
Stuart Bradshaw COC Short Advanced ABC 22:08 91:44
Abby Simcox None Short Advanced BCA 24:37 111:50
Katie DeNiro COC Short Advanced BAC 26:59 109:15

 

Long Advanced Loop A (2.9k, 8 controls) Run order Loop time Total time
Benjamin Brady COC Open Male ABC 16:44 49:52
Will Enger COC Open Male CAB 17:24 48:03
Eric Jones COC Open Male CBA 19:06 53:13
Anton Lavrov COC Open Male ACB 19:18 59:19
Nina Potrebich COC Open Female CBA 21:50 61:10
Mack Malloch COC Open Male CBA 22:59 62:03
Bruce Christopherson COC Open Male BCA 23:51 65:44
Zariah Zosel TOC 20 under Female CAB 24:53 74:38
Annika Mihata COC 20 under Female ACB 24:55 70:35
Grace Zoppi COC Open Female BCA 25:16 73:35
Andrew Schwans COC Open Male ACB 26:03 94:13
Allison Cameron_Group COC Long Advanced Group ABC 27:28 87:22
Zoe Sibthorp COC 20 under Female BAC 27:54 73:07
Julie Cassata COC Open Female BCA 29:34 84:00
Rebecca Jensen COC Open Female BCA 30:53 82:56
Barto Pestarino COC Open Male BAC 32:41 102:35
Tim Potter COC Open Male CAB 37:01 110:13
Alana Baxter COC Open Female ABC 38:29 100:21
Catherine Davie COC Open Female ACB 44:04 134:50

 

Long Advanced Loop B (2.8k, 9 controls) Run order Loop time Total time
Will Enger COC Open Male CAB 15:43 48:03
Benjamin Brady COC Open Male ABC 17:08 49:52
Eric Jones COC Open Male CBA 18:19 53:13
Anton Lavrov COC Open Male ACB 20:49 59:19
Bruce Christopherson COC Open Male BCA 21:22 65:44
Zoe Sibthorp COC 20 under Female BAC 21:27 73:07
Nina Potrebich COC Open Female CBA 21:40 61:10
Mack Malloch COC Open Male CBA 22:31 62:03
Annika Mihata COC 20 under Female ACB 23:14 70:35
Grace Zoppi COC Open Female BCA 25:36 73:35
Julie Cassata COC Open Female BCA 27:53 84:00
Zariah Zosel TOC 20 under Female CAB 28:25 74:38
Allison Cameron_Group COC Long Advanced Group ABC 31:37 87:22
Alana Baxter COC Open Female ABC 32:49 100:21
Barto Pestarino COC Open Male BAC 37:29 102:35
Tim Potter COC Open Male CAB 38:53 110:13
Andrew Schwans COC Open Male ACB 38:56 94:13
Oleg Slyusarchuk COC Male 50+ SA BAC 46:17 msp
Catherine Davie COC Open Female ACB 48:08 134:50
Rebecca Jensen COC Open Female BCA msp 82:56

 

Long Advanced Loop C (3.2k, 9 controls) Run order Loop time Total time
Will Enger COC Open Male CAB 14:56 48:03
Eric Jones COC Open Male CBA 15:48 53:13
Benjamin Brady COC Open Male ABC 16:00 49:52
Mack Malloch COC Open Male CBA 16:33 62:03
Nina Potrebich COC Open Female CBA 17:40 61:10
Anton Lavrov COC Open Male ACB 19:12 59:19
Bruce Christopherson COC Open Male BCA 20:31 65:44
Zariah Zosel TOC 20 under Female CAB 21:20 74:38
Annika Mihata COC 20 under Female ACB 22:26 70:35
Grace Zoppi COC Open Female BCA 22:43 73:35
Zoe Sibthorp COC 20 under Female BAC 23:46 73:07
Rebecca Jensen COC Open Female BCA 24:29 82:56
Julie Cassata COC Open Female BCA 26:33 84:00
Allison Cameron_Group COC Long Advanced Group ABC 28:17 87:22
Alana Baxter COC Open Female ABC 29:03 100:21
Andrew Schwans COC Open Male ACB 29:14 94:13
Oleg Slyusarchuk COC Male 50+ SA BAC 32:02 msp
Barto Pestarino COC Open Male BAC 32:25 102:35
Tim Potter COC Open Male CAB 34:19 110:13
Catherine Davie COC Open Female ACB 42:38 134:50

Result Status Codes

msp: missing punch
a control was skipped or taken out of order
dnf: did not finish
a control or set of controls at the end of the course were skipped
nc: not competing
the competitor is not eligible for standings, such as when running a second course
dq: disqualified
breaking competition rules, such as conferring with another competitor or entering an out of bounds area
ovt: overtime
returning after the course closure time
dns: did not start
the competitor did not start
<time>*
the star indicates course completion status was not reported and may be valid, msp, or dnf