2021 Ultimate Orienteer #2 – Quincy Lakes South


ULTIMATE ORIENTEER

April 11, 2021 - Event Page

Meet Director: Ing Uhlin
Course Designer: Peteris Ledins
Check-in: Patrick Kelly
Start: Dave Tallent, Ott Toomet
Epunch: Debbie Newell, Ing Uhlin
Control Pickup: Olivier Baxa, Ben Cooper, Andrey Gusakov, Mike Schuh, David Tallent, Ott Toomet

Thank you to all volunteers for helping make this event a success!

Two-day results

Recreational

Beginner (2.0k, 8 controls)

Pos. Name Club Time
1 Inara Granovskiy GRZ 58:42
Sullivan Rupe_Group TOC msp

Intermediate (3.2k, 11 controls)

Pos. Name Club Time
1 Ermolay Beketov COC 80:27
2 Victoria Morrella COC 86:58
3 Ariana Ybanez_Group None 123:29
4 Beth Dixon COC 137:39
Ingrid Salmon COC dnf
Michelle Kastner_Group COC dnf

Short Advanced (3.7k, 10 controls)

Pos. Name Club Time
1 Kathy Forgrave_Group COC 133:43
2 Olga Illarionova None 144:25

Short Advanced Plus (4.8k, 10 controls)

Pos. Name Club Time
1 Anne Wilkinson None 67:42
2 Sherri Brady COC 92:26
3 Dale Width EOC 94:53
4 Olga Shustrova_Group COC 98:57
Arne Skog COC msp
Oleg Slyusarchuk COC msp
Patrick Kelly COC msp
Rick Breseman COC nc 60:55*

Medium Advanced (7.6k, 14 controls)

Pos. Name Club Time
1 Alexander Myachin CROC 87:50
2 Ott Toomet COC 88:33
3 Tomas Vaisar COC 109:08
4 Yason Khaburzaniya COC 121:56
5 Jim Waite COC 154:18
6 David Vaisar COC 175:12

Ultimate Classes

Intermediate (3.2k, 11 controls)

F70+

Pos. Name Club Time Score
1 Julie Pohl CROC 116:28 1000

M70+

Pos. Name Club Time Score
1 David Rogers CROC 70:23 1000
2 David Tallent COC 72:34 970
3 Robert Stratton COC 118:26 594

Short Advanced (3.7k, 10 controls)

F-18

Pos. Name Club Time Score
1 Sophia Shomper COC 90:07 1000
Eva Odderson COC msp 0

F50+

Pos. Name Club Time Score
1 Eileen Breseman COC 65:56 1000
2 Ing Uhlin COC 69:53 943
3 Debbie Newell COC 79:28 830
4 Jennifer Castelluccio COC 105:18 626
5 Nataliya Slyusarchuk COC 119:15 553
6 Sue Kuestner COC 120:55 545
7 Mary Zoppi COC 131:52 500

M50+

Pos. Name Club Time Score
1 Mike Schuh COC 60:39 1000
2 David Enger COC 61:29 986
3 Christian Whitmyre COC 66:25 913
4 John Harbuck EWOC 68:44 882
5 Jeff Shomper COC 77:11 786
6 Rolf Kuestner COC 118:52 510

Short Advanced Plus (4.8k, 10 controls)

F-20

Pos. Name Club Time Score
1 Zoe Sibthorp COC 73:25 1000
2 Jessica Colleran COC 79:04 929

M-18

Pos. Name Club Time Score
1 Aiden Morrella COC 46:45 1000
2 Benjamin Brady COC 52:52 884
3 Ben Cooper COC 58:52 794
4 Joshua Colleran COC 59:27 786
Jackson Rupe TOC msp 0

Medium Advanced (7.6k, 14 controls)

Open Female

Pos. Name Club Time Score
1 Natalia Beketova COC 120:54 1000
2 Grace Zoppi COC 140:01 863
3 Katie McGee COC 200:05 604

Long Advanced (10.5k, 15 controls)

Open Male

Pos. Name Club Time Score
1 Eric Bone COC 73:46 1000
2 Will Enger COC 74:41 988
3 Boris Granovskiy GRZ 97:07 760
4 Andrew Mason COC 156:12 472
5 Andrey Gusakov COC 181:28 407
6 Tim Potter COC 196:18 376
7 Peter Krautwald COC 268:42 275
Olivier Baxa COC msp 0

Result Status Codes

msp: missing punch
a control was skipped or taken out of order
dnf: did not finish
a control or set of controls at the end of the course were skipped
nc: not competing
the competitor is not eligible for standings, such as when running a second course
dq: disqualified
breaking competition rules, such as conferring with another competitor or entering an out of bounds area
ovt: overtime
returning after the course closure time
dns: did not start
the competitor did not start
<time>*
the star indicates course completion status was not reported and may be valid, msp, or dnf