2021 Ultimate Orienteer #1 – Bishop’s Land


ULTIMATE ORIENTEER

April 10, 2021 - Event Page

Meet Director: Ing Uhlin
Course Designer: Ott Toomet
Check-in: Pat Kelly
Map handout: David Tallent, Ott Toomet
Epunch: Debbie Newell, Ing Uhlin
COVID Monitor: Victoria Morella
Control Pickup: Olivier Baxa, John Harbuck, Rolf Kuestner, Sue Kuestner, Bob Stratton, Marjorie Stratton
Parking lot dog poop patrol (we’re happy to report there wasn’t any!): Ingrid Salmon, David Tallent
Search team: Olivier Baxa, John Harbuck, Andrey Gusakov

Thank you to all volunteers for helping make this event a success!

Two-day results

Recreational Classes

Beginner (1.3k, 7 controls)

Pos. Name Club Time
1 Emily Ledina COC 32:13
2 Fjola Nuss_Group COC 45:52
3 Inara Granovskiy GRZ 80:12

Intermediate (2.4k, 10 controls)

Pos. Name Club Time
1 Victoria Morrella COC 61:50
2 Greta Leonard TOC 64:37
3 Michelle Kastner_Group COC 70:08
4 Celeste Drury_Group None 80:01
5 Beth Dixon COC 92:00
Ingrid Salmon COC msp
Sullivan Rupe_Group TOC msp
Ermolay Beketov COC dnf

Short Advanced (3.4k, 9 controls)

Pos. Name Club Time
1 Luke Menzie TOC 36:32
2 Gina Nuss COC 44:08
3 Alexis Leonard TOC 73:22
4 Kathy Forgrave_Group COC 118:43
5 Ariana Ybanez_Group None 121:48
6 Anne Wilkinson None 122:30

Short Advanced Plus (4.3k, 12 controls)

Pos. Name Club Time
1 Rick Breseman COC 41:39
2 Sherri Brady COC 77:08
3 Olga Shustrova_Group COC 81:58
4 Patrick Kelly COC 89:23
5 Oleg Slyusarchuk COC 110:56
Kean Williams None msp
Arne Skog COC msp

Medium Advanced (6.8k, 15 controls)

Pos. Name Club Time
1 Patrick Nuss COC 79:59
2 Tomas Vaisar COC 94:59
3 Alexander Myachin CROC 95:28
4 Natalia Beketova Group COC 106:42
5 David Vaisar COC 109:15
Jim Waite COC msp

Ultimate Classes

Intermediate (2.4k, 10 controls)

F70+

Pos. Name Club Time Score
1 Julie Pohl CROC 49:53 1000

M70+

Pos. Name Club Time Score
1 David Tallent COC 28:55 1000
2 David Rogers CROC 37:41 767
Robert Stratton COC msp 0

Short Advanced (3.4k, 9 controls)

F-18

Pos. Name Club Time Score
1 Eva Odderson COC 70:51 1000

F50+

Pos. Name Club Time Score
1 Jennifer Castelluccio COC 40:01 1000
2 Debbie Newell COC 50:30 792
3 Eileen Breseman COC 54:50 730
4 Nataliya Slyusarchuk COC 77:18 518
5 Sue Kuestner COC 82:21 486
Ing Uhlin COC nc 50:54 0

M50+

Pos. Name Club Time Score
1 John Harbuck EWOC 35:56 1000
2 Mike Schuh COC 42:41 842
3 Christian Whitmyre COC 45:09 796
4 David Enger COC 51:11 702
5 Rolf Kuestner COC 74:55 480

Short Advanced Plus (4.3k, 12 controls)

F-20

Pos. Name Club Time Score
1 Jessica Colleran COC 47:32 1000
2 Zoe Sibthorp COC 67:36 703
3 Aubree Winters TOC 91:27 520

M-18

Pos. Name Club Time Score
1 Benjamin Brady COC 38:58 1000
2 David Rogers COC 44:03 885
3 Ben Cooper COC 47:57 813
4 Joshua Colleran COC 53:59 722
5 Aiden Morrella COC 60:05 649
6 Jackson Rupe TOC 73:37 529
7 Kevin Rogers COC 75:54 513
8 Jack Barkley COC 93:02 419

Long Advanced (8.6k, 19 controls)

Open Male

Pos. Name Club Time Score
1 Will Enger COC 60:34 1000
2 Peteris Ledins COC 70:53 854
3 Boris Granovskiy GRZ 75:13 805
4 Brian Gruber COC 125:42 482
5 Glenn Rogers COC 133:24 454
6 Andrey Gusakov COC 148:53 407
7 Tim Potter COC 181:46 333
8 Olivier Baxa COC 212:37 285
Peter Krautwald COC dnf 0

Result Status Codes

msp: missing punch
a control was skipped or taken out of order
dnf: did not finish
a control or set of controls at the end of the course were skipped
nc: not competing
the competitor is not eligible for standings, such as when running a second course
dq: disqualified
breaking competition rules, such as conferring with another competitor or entering an out of bounds area
ovt: overtime
returning after the course closure time
dns: did not start
the competitor did not start
<time>*
the star indicates course completion status was not reported and may be valid, msp, or dnf