2019 Ultimate Orienteer #1 – Lynndale Park Night-O


ULTIMATE ORIENTEER

March 9, 2019 - Event Page

Meet Director: Jud Kelley
Course Designer(s): Will Enger
Registration: Ardis Dull, Bethany Rentz
Start: Sherri Brady, Caroline Sandbo, Dan Thrush
Epunch: Debbie Newell, Ing Uhlin
Finish: Olivier Baxa
Newcomer Instruction: Mike Schuh
Control Pickup: Rolf Kuestner, Sue Kuestner, Mike Schuh, Ing Uhlin

Beginner

Pos. Name Club Time
1 Jud Kelley COC 15:55
2 Andrew Weygandt WMS 29:39
3 William Burris_Group 40:31
Derek Middlehoven_Group msp 43:09

Menu

Intermediate

Pos. Name Club Time
1 Linnea Nasman COC 33:31
2 Laurel Glatzmayer_Group COC 58:01
3 Cynthia Bartok_Group COC 58:25
4 Ben Cooper COC 69:27
5 Jack Barkley COC 74:19
6 Rebeccah Stratton_Group COC 76:25
7 Corrin Stratton COC 84:17
Team Moo COC dnf 47:20
Ardis Dull COC dnf –:–

Menu

Advanced Groups

Pos. Name Club Time
1 Natalia Beketova_Group COC 63:46
2 Grace Zoppi_Group COC 64:05
3 Kulikovy_Group COC 83:47
Ryan Eaton_Group COC dnf 103:26

Menu

Ultimate Jr. Female

Pos. Name Club Time Score
1 Caroline Sandbo COC 34:50 1000
2 Jessica Colleran COC 42:12 825

Menu

Ultimate Jr. Male

Pos. Name Club Time Score
1 Benjamin Brady COC 33:35 1000
2 Daniel Castelluccio COC 41:22 812
3 Andrew Schwans COC 48:12 697
4 Brian Castelluccio COC 59:35 564

Menu

Ultimate Masters Female

Pos. Name Club Time Score
1 Debbie Newell COC 49:16 1000
2 Ing Uhlin COC 50:58 967

Menu

Ultimate Masters Male

Pos. Name Club Time Score
1 Tomas Vaisar COC 37:25 1000
2 Tim Potter COC 43:59 851
3 Oleg Slyusarchuk COC 56:45 659
4 Peter Golde COC 57:20 653
5 Christian Whitmyre COC 60:37 617
6 David Enger COC 69:20 540
7 David Tallent COC 96:24 388
Mike Schuh COC dnf 51:44 0
Eric Sandbo COC dnf 94:38 0

Menu

Ultimate Open Female

Pos. Name Club Time Score
1 Nina Potrebich COC 34:52 1000
2 Marissa Roecks COC 42:15 825
3 Keely Kinsman COC 53:02 657
4 Katie McGee COC 55:58 623
5 Mary Swift COC 59:11 589
6 Jennifer Castelluccio COC 65:29 532
7 Anique Johnson COC 81:39 427
8 Katie Cook COC 87:09 400
9 Bethany Rentz COC 96:55 360

Menu

Ultimate Open Male

Pos. Name Club Time Score
1 Peteris Ledins COC 25:39 1000
2 Eric Bone COC 26:57 952
3 Nikolay Nachev COC 28:55 887
4 Eric Jones COC 32:33 788
5 David Vaisar COC 34:56 734
6 Andrew Mason COC 36:36 701
7 Dan Thrush COC 37:16 688
8 Matt Baughman COC 40:09 639
9 Mack Malloch COC 40:15 637
10 Ryan Breseman COC 40:28 634
11 Ott Toomet COC 40:42 630
12 Jonathan Olson COC 40:52 628
13 Andrey Gusakov COC 47:41 538
14 Olivier Baxa COC 50:45 505
15 Alexander Myachin CROC 52:41 487
16 Kyle Haddad-Fonda COC 56:06 457
17 Christophe Delepine COC 57:38 445
18 Andrew Jacobs COC 62:11 412
19 Alex Bond COC 66:28 386
20 Gavin Woody 67:47 378
21 Michal Furmanczyk COC 86:47 296
Clinton Anderson COC msp 58:12 0

Menu

Result Status Codes

msp: missing punch
a control was skipped or taken out of order
dnf: did not finish
a control or set of controls at the end of the course were skipped
nc: not competing
the competitor is not eligible for standings, such as when running a second course
dq: disqualified
breaking competition rules, such as conferring with another competitor or entering an out of bounds area
ovt: overtime
returning after the course closure time
dns: did not start
the competitor did not start
<time>*
the star indicates course completion status was not reported and may be valid, msp, or dnf