2019 Ultimate Orienteer #2 – Frenchman Spring (Middle) and Pig War!


ULTIMATE ORIENTEER

March 23, 2019 - Event Page

Thank You All Volunteers!
Meet Director: Jud Kelley
Course Designer(s): Ott Toomet, Peteris Ledins
Registration: Tim Potter, Bethany Rentz, Bruce Christopherson, Siri Christopherson
Start: Patrick Kelly, Dan Thrush, Pat Bakker, Michelle Kastner
Finish: Gina Nuss, Debbie Newell, Olivier Baxa
Newcomer Instruction: Katie McGee
First Aid: Robin Nordberg, Tyra Christopherson

Beginner

Pos. Name Club Time
1 Joseph Impellizzieri 15:12
2 Sarah Runzer_Group GVOC 47:03

Menu

Intermediate

Pos. Name Club Time
1 Simon Bakker SAGE 23:27
2 Don Atkinson COC 33:17
3 Jud Kelley COC 34:43
4 Ben Cooper COC 35:50
5 Jack Barkley COC 36:40
6 Ermolay Beketov COC 41:23
7 Bethany Rentz COC 50:41

Menu

Short Adv Women (21-49)

Pos. Name Club Time
1 Sherri Brady COC 58:15
2 Robin Nordberg COC 83:21
3 Kathy Forgrave COC 102:15
4 Katie Cook COC 103:55

Menu

Short Adv Groups

Pos. Name Club Time
1 Susan Luedeke_Group COC 77:45
2 Big Cuz- Little Cuz COC 105:01

Menu

Short Adv Men (under 50)

Pos. Name Club Time
1 Michal Furmanczyk COC 52:35
Peteris Ledins COC nc 30:56*
Zane Robertson COC nc 68:19*

Menu

Medium Adv Groups

Pos. Name Club Time
1 Linda Hildebrandt_Group VICO 82:34

Menu

Ultimate Junior Women

Pos. Name Club Time Score
1 Caroline Sandbo COC 33:28 1000
2 Jessica Colleran COC 36:43 911
3 Lillian Bakker SAGE 39:39 844
4 Annika Mihata COC 49:27 677

Menu

Ultimate Junior Men

Pos. Name Club Time Score
1 David Bakker SAGE 34:20 1000
2 Benjamin Brady COC 46:46 734
3 Daniel Castelluccio COC 56:32 607
4 Joshua Colleran COC 57:21 599
5 Zane Robertson COC 73:25 468
Brian Castelluccio COC msp 98:08 0

Menu

Ultimate Masters Women

Pos. Name Club Time Score
1 Ing Uhlin COC 39:35 1000
2 Robyn Rennie GVOC 48:44 812
3 Debbie Newell COC 50:33 783
4 Marg Ellis GVOC 54:14 730
5 Joanne Woods GVOC 54:55 721
6 Nancy Devine COC 65:18 606
7 Ardis Dull COC 70:27 562

Menu

Ultimate Masters Men

Pos. Name Club Time Score
1 Stan Woods GVOC 34:36 1000
2 Ross Burnett YOA 36:43 942
3 Peter Golde COC 37:56 912
4 Ken Bakker SAGE 38:20 903
5 Joel McCulloch COC 47:47 724
6 Kean Williams COC 49:33 698
7 David Enger COC 51:16 675
8 Patrick Kelly COC 51:42 669
9 Jeff Shomper COC 58:27 592
10 Brian Ellis GVOC 64:55 533
11 David Tallent COC 64:58 533
12 John Colleran COC 77:04 449
13 Alex Kerr GVOC 79:41 434
14 Stuart Bradshaw COC 84:57 407
15 Robert Stratton COC 105:07 329
16 Bob Forgrave COC 110:58 312

Menu

Ultimate Open Women

Pos. Name Club Time Score
1 Alison Crocker CROC 32:20 1000
2 Siri Christopherson COC 38:04 849
3 Rachel May SAGE 38:33 839
4 Anne Wilkinson COC 50:51 636
5 Gina Nuss COC 57:45 560
6 Magdalena Carter VICO 61:31 526
7 Natalia Beketova COC 66:40 485
8 Shannon Cheng COC 71:25 453
9 Emily Caseria COC 71:46 451
10 Katie McGee COC 85:38 378
11 Anna Kulikova COC 112:11 288
12 Jennifer Castelluccio COC 116:12 278
Tyra Christopherson COC msp 46:57 0

Menu

Ultimate Open Men

Pos. Name Club Time Score
1 Adam Woods GVOC 33:55 1000
2 Eric Bone COC 33:59 998
3 Will Enger COC 34:08 994
4 Emil Aberg OK Kare 34:49 974
5 Kai Mihata COC 38:00 893
6 Graeme Rennie GVOC 38:36 879
7 Brian May SAGE 38:53 872
8 Ian Saari GVOC 42:24 800
9 Nikolay Nachev COC 47:03 721
10 Eric Jones COC 47:43 711
11 Patrick Nuss OK 47:46 710
12 Bruce Christopherson COC 53:21 636
13 Brett Carter VICO 56:17 603
14 Matt Hayes COC 56:37 599
15 Ian Collings GVOC 56:48 597
16 Dusty Caseria COC 56:59 595
17 Chris Ball GVOC 57:06 594
18 Andrew Mason COC 62:49 540
19 Ethan O’Connor COC 63:01 538
20 Christophe Delepine COC 63:45 532
21 Brett Buchholz COC 63:57 530
22 Andrey Gusakov COC 65:29 518
23 Dan Thrush COC 70:03 484
24 Brian Gruber COC 70:08 484
25 Laurent Mingo GVOC 71:42 473
26 Yason Khaburzaniya COC 74:12 457
27 Kevin Mihata COC 74:29 455
28 Tim Potter COC 74:31 455
29 Mike Rothmeyer COC 74:57 453
30 Gwenn Flowers None 85:01 399
31 Clinton Anderson COC 86:33 392
32 Olivier Baxa COC 109:23 310
33 Vassil Bakalov None 210:56 161
Ott Toomet COC nc 49:37* 0

Pig War Scores

Ultimate categories with at least one participant from Canada and one from the US are used for Pig War results. Top 3 participants are used in scoring, as follows: 1st – 3 pts, 2nd – 2 pts, 3rd – 1 pt.

Read about the Pig War.

Intermediate (USA 3, CAN 3)
S. Baker (CAN, 3), D. Atkinson (USA, 2), J. Kelley (USA, 1)

Junior Men (USA 3, CAN 3)
D. Bakker (CAN, 3), B. Brady (USA, 2), D. Castelluccio (USA, 1)

Junior Women (USA 5, CAN 1)
C. Sandbo (USA, 3), J. Colleran (USA, 2), L. Bakker (CAN, 1)

Masters Men (USA 1, CAN 5)
S. Woods (CAN, 3), R. Burnett (CAN, 2), P. Golde (USA, 1)

Masters Women (USA 4, CAN 2)
I. Uhlin (USA, 3), R. Rennie (CAN, 2), D. Newell (USA, 1)

Open Men (USA 3, CAN 3)
A. Woods (CAN, 3), E. Bone (USA, 2), W. Enger (USA, 1)

Open Women (USA 5, CAN 1)
A. Crocker (USA, 3), S. Christopherson (USA, 2), R. May (CAN, 1)

TOTAL: USA 24, CAN 18

Menu

Menu

Result Status Codes

msp: missing punch
a control was skipped or taken out of order
dnf: did not finish
a control or set of controls at the end of the course were skipped
nc: not competing
the competitor is not eligible for standings, such as when running a second course
dq: disqualified
breaking competition rules, such as conferring with another competitor or entering an out of bounds area
ovt: overtime
returning after the course closure time
dns: did not start
the competitor did not start
<time>*
the star indicates course completion status was not reported and may be valid, msp, or dnf